Problemy z gardłem
Preparatów na gardło jest bardzo wiele na rynku farmaceutycznym. Różnią się składem, ceną, sposobem dawkowania, ale efekt ich stosowania jest ten sam, uśmierzyć ból gardła. Przyczyn bólu jest kilka. Najczęściej jest to zakażenie bakteryjne lub infekcja wirusowa. Powodują one stan zapalny, który nie leczony może skończyć się bardzo groźnie dla organizmu. Choroby gardła
dzieli się na trzy rodzaje: choroby gardła górnego (jama nosowo-gardłowa), środkowego (zapalenie migdałów) oraz dolnego (krtań). Bez względu na rodzaj choroby objawy są dość podobne.
Chrypa pierwsza oznaka
Ból, chrypa, zmiana barwy głosu, problemy z przełykaniem. Bez konsultacji z lekarzem ciężko określić rodzaj zapalenia. Warto jednak pamiętać, że przy wirusowym zapaleniu gardła, błona śluzowa jest zaczerwieniona i przekrwiona a migdałki spuchnięte i przekrwione.
Ponad to przy zakażeniu wirusowym pojawia się katar, zapalenie spojówek, kaszel, chrypa, bóle mięśni oraz stany podgorączkowe. Zapalenie na tle bakteryjnym charakteryzuje się natomiast bardzo ciemnym, malinowym zabarwieniem błony śluzowej gardła, przekrwione migdałki z kremowym nalotem.
Co na ból gardła wybrać?
Ponadto silny ból, oraz wysoka gorączka oraz powiększone węzły chłonne. Przy wirusowym zapaleniu gardła sposób leczenia jest znacznie prostszy, wystarczające są leki przeciwzapalne, jak choćby zwykły ibuprofen, skuteczne zarówno w postaci płynnej, sprayu i tabletek, takie jak: Septolete ultra, Tantum Verde, Dentosept. Przy infekcji na tle bakteryjnym, nie obejdzie się bez terapii antybiotykowej.